Dişler Neden Ağrır?

Dişler Neden Ağrır? Şüphesiz ki diş ağrıların nedenleri arasında en sık rastladığımız diş çürüklerdir. Maalesef Toplumun büyük çoğunluğunda diş çürüklerine rastlamaktayız. Bunun nedenleri arasında koruyucu diş hekimliğinin yeterince yaygınlaşamaması na bağlı olarak yetersiz veya kötü ağız bakımından kaynaklanmaktadır. Ağız hijyeni sağlanmadığında oluşan bakteriler şekerli ve unlu yiyecek kalıntıları ile birleşerek asitli bir ortam oluşturur.Dişler Neden Ağrır?

Ağız içinde belirginleşen bakterili ve asitli ortam dişin koruyucu tabakasını zayıflatarak diş çürükleri meydana getirir. Yukarıda da değindiğimiz bir diğer neden ise diş eti çekilmesine bağlı olarak oluşan ağrıdır. bu durumda da dişin hassas bölümleri çekilmeye bağlı olarak açıkta savunmasız kalarak hassasiyet nedeniyle ağrı oluşturur. Bir diğer nedende gömülü dişlerinin içeride çürümeleri veya diğer dişlere yaptığı baskı sonucu oluşan ağrılardır. Ağız ve diş hastalıklarının dışında sinüzit gibi ağız dışında yaşanan bir hastalıkta dişlerde ağrıya neden olabilmektedir.

Diş ağrıları zonklama biçiminde ortaya çıkan ve son derece rahatsız edici olabilen ağrılardır. Ağrı gittikçe şiddetlenir ve özellikle geceleri dayanılmaz bir hal alır. Abse oluşumu mevcutsa dışarıdan farkedilecek kadar şişlikler oluşabilir. Sıcak – soğuk hassasiyeti ve dişe bastırınca hassasiyet artar. Dişlerde minik kırılmalar görülebilir.